– Възможно ли е духовният отец да даде неправилен съвет? Да допуснем, че той е дал благословение, а делото не потръгва?
– Но нима, когато свещеникът благославя, делото непременно трябва да бъде успешно? В Библията пише, че когато единадесетте Израилеви колена поискали да накажат престъпното племе на Вениамин, те попитали Господ дали да отидат на война или не. И отговорът бил: идете. Те отишли и претърпяли поражение, но не възроптали на Бога.
Вторият път, едва събрали малко войска, и отново първосвещеникът попитал Бога в Светая Светих да тръгне ли на поход или не? И отново се чул глас: вървете. Те отишли и отново били победени от Вениаминовото племе. И после? Те не казали, че Първосвещеникът е допуснал грешка, не възроптали на Бога, но започнали да се разкайват за греховете си. И накрая удържали победа.
Понякога това, което смятаме за провал, впоследствие се превръща в успех. Например болестите, които са ни мъчили, след време виждаме, са ни направили по-опитни.
Макар, че не е добре да се позовавам на себе си, ще ви дам един пример. Получих тежко заболяване – катар на гласните струни. Лекарите ми казаха, че едва ли някога ще мога да служа в църквата. Това заболяване продължи няколко години. И какво? Хората, на които се надявах, се отдръпнаха от мен, а тези, на които не разчитах, ми се притекоха на помощ. В тази болест получих голям урок – не се надявай на човека.
И така, ако благословението на духовния отец не противоречи на християнския морал, макар и делото да е безуспешно, радвайте се! Защото заради послушанието сте придобили главното – смирението, извършвайки подвига на послушанието, за което по-късно ще бъдете възнаградени. Своеволието понякога започва с успех, но завършва с неуспех, а послушанието, дори ако в началото е трудно и виждате, че не върви така, както би ви се искало, накрая се увенчава с успех.
А ако мислите, че духовният отец греши в духовни въпроси, се допитайте до опитен духовен старец, като му обясните ситуацията. Той ще погледне отстрани, обективно и ще ви насочи.
Архим. Рафаил Карелин