Този пост е установен от Църквата като време на духовна подготовка за най-големия Богородичен празник – Успение Богородично и е сравнително строг (по строгост приравнен към Великия пост). Той продължава от 1 до 14 август, като в първия ден на поста – 1 август се прави водосвет, а в останалите дни на вечерните служби се отслужва Молебен канон на Пресвета Богородица (Богородичен параклис).
На вечерната служба срещу празника Успение Богородично е отредено да се извършва и Опело на св. Богородица – специален чин на похвални песни към св. Богродица (по подобие на чина Опело Христово, който се отслужва на Велики Петък вечерта).
Според църковния Устав риба се разрешава само на празника Преображение Господне. В понеделник, сряда и петък се полага сухоядене. Във вторник и четвъртък – готвена храна без растително масло и само в събота и неделя се позволява храна с растително масло. В случай, че Успение се падне в сряда или петък, се разрешава риба и вино. Ако поради телесна немощ или болест не можем да спазим строг пост, е необходимо да вземем благословение от духовник за облегчаване на поста.
Постейки телесно и духовно ние се подготвяме за тайнствата Изповед и Причастие. Целта е в края на поста да постигнем не изтощение на телесните сили, но да получим духовна полза; да се научим да насочваме волята си към молитва и дела за Бога, Църквата и ближните.
По думите на светителя Игнатий на Божията Майка са дадени «особена власт и особено дръзновение да ходатайства за човечеството пред Бога. Светата Църква, в прошенията си към Ангелите и Архангелите, се обръща с думите: „молете Бога за нас“ и само към Богородица – със словата: „Спаси нас!“». Ето защо Църквата е установила пост, който ни води към благодатно духовно преображение и подражание на Божията Майка, която преди Своето преселване на Небесата е пребивавала непрестанно в пост и молитва.
Източници: “Богородичен (Успенски) пост”, http://sveta-troica-plovdiv.com, „Успенский пост: успеть подготовиться“, Иеромонах Дорофей (Баранов)