На 5 ноември 2021 г. се изпълват 50 години от смъртта на един от най-ярките проповедници на Православието на ХХ век – протоиерей Серафим Слободской, чийто класически учебник „Закон Божий“ все още е едно от най-предпочитаните ръководства по Православно вероучение. Той е издаден и на български език.
„Това не е просто учебник по Закон Божий за деца – казва архиепископ Аверкий (Таушев), – това е истинска енциклопедия на богословските науки и за възрастни, които – уви! – в наше време знаят твърде малко или дори нищо за нашата свята вяра и Църква. Тази книга е безценен наръчник за тях! И тя със сигурност трябва да бъде настолна книга за всяко семейство след Евангелието“.
Какво кара протоиерей Серафим да се заеме с този труд? Той пише: „В повечето училища не се изучава Закон Божий, а всички естествени науки се преподават в твърде материалистична светлина“, освен това „много от учащите се може би никога няма да вземат в ръцете си светата Библия, а ще се задоволят единствено с учебника. Това положение изисква Словото Божие да бъде абсолютно правилно предавано… Необходимо е да се избягва всякакъв преразказ на Божия Закон, предаден под формата на наивна приказка, защото детето ще го приеме като приказка. Когато порасне у него ще се получи разрив между учението по Божия Закон и неговото възприятие на света… Не трябва да се допускат не само изопачавания, но и даже най-малки неточности… Разказите от Божия Закон следват да се подвърждават с примери от живота на светиите и с други примери от всекидневния живот, така че детето да разбере и усвои, че Божия закон не е теория и наука, а е истински живот…“.
Друг извод, до който стига прот. Серафим е, че „в наши дни е необходимо в преподаването на Закон Божий да се внесат елементи на апологетика (защита на вярата)“, което преди не се е налагало. При съставянето на учебника той полага всяко старание с Божия помощ да отстрани всички „камъни за препъване“ и да предаде „колкото се може по-точно словото на Божественото откровение“ като моли „Господ да ни пази от всякакви, дори от най-малките отклонения от исконно Православната Христова вяра“.
Днес този забележителен учебник, с усърдие и любов илюстриран от самия прот. Серафим, се ползва както в православните страни, така и зад граница, например в училището при Катедралния храм в Сан Франциско (построен по молитвите и с помощта на свети Йоан Шанхайски и Сан-Франциски Чудотворец), в енорийско училище, основано от самия протоиерей Серафим в САЩ и много други. По него се разработват програми и пособия по Православие в Русия и Украйна (като например УМК „Вертроград“, поредицата от книги „На децата за православната вяра“ на З. Зинченко и др.).
***
Протойерей Серафим Слободской е роден в Русия, в семейството на православен свещеник и израства при храма в родното му село. В края на 30-те години, по време на гоненията на Църквата, баща му е арестуван и умира в един от съветските концентрационни лагери. След женитбата си с Елена Алексеева и приемането на свещенически сан, през 1952 г. прот. Серафим имигрира в САЩ. Към храма, в изграждането на който активно участва и в който служи, той основава образцово енорийско училище. Пет години по-късно завършва „Закон Божий“, който учебник през 80-те години на XX век попада в Съветския съюз и веднага получава признание от вярващите. Първоначално се разпространява нелегално, преписван е на ръка, а после започва да се издава в милионни тиражи.
За качествата на протойерей Серафим като човек и пастир архиепископ Аверкий пише: „В нашия век на лукавство, фалш, неискреност, притворство, ласкателства и човекоугодничество, той беше образ на искрено, честно, безкомпромисно служене на Бога и Неговата Правда. Без да се бои от никого и от нищо, без да мисли, че може по някакъв начин да навреди на себе си, той, воден само от гласа на своята пастирска съвест, особено чувствителна към всяка неистина, открито и смело винаги се изказваше в защита на Божията Правда, която му беше най-скъпа“.
На позицията на правдата той застава и когато срещу архиепископ Йоан Шанхайски и Сан-Франциски се изсипват клевети за присвояване на средства. Съответно американският съд не намира никакви доказателства за това, но прот. Серафим, който дълбоко почита този свят архиерей, истински преживява случващото се. Здравето му постепенно започва да се влошава и той умира на 59 години.
В завещанието си пише:
„Нека се уповаваме на милосърдието на нашия Спасител, Господ Иисус Христос, Победителя на ада и смъртта, и Неговата Пречиста Майка и на всички светии. Нашето упование е истинската Православна Христова вяра“.