Един ден владика Амфилохий ме попита: „Защо не се заемеш с един стенопис? Трябва ми изображение на жертвоприношението на Авраам… Колко ще струва?“ Бях толкова развълнуван: „Владико, аз съм този, който трябва да плати за това, че сте ми дали стена!“ Когато църквата беше осветена, митрополитът попита: „Може ли да поръся стенописа със светена вода?“ – И ливна цялата светена вода върху изображението.
В днешно време художниците използват много цветове в иконописта. Добре ли е това?
– Ако има много цветове, това е папагал, птица, тя има много цветове. Не бива. Защо е нужно на иконата да има папагал? Виждал съм древни храмове от XII-XIII в., там има два-три цвята – това е всичко, и то само естествени.
– Сега се използват акрилни бои. По какво се различават те от естествените бои?
– В съвременния живот голямо влияние оказват телевизията, многото реклами на улицата. И хората виждат само тези цветове. И духът им е такъв. Не могат да си представят как една икона може да бъде нарисувана с естествени, натурални цветове (като се използват земни пигменти), просто не ги виждат.
Хората постоянно гледат телевизия и компютри, виждат ярки цветове, които не се срещат в природата.
– Изучавали ли сте светиите? Чели ли сте за тях, наблюдавали ли сте техните изображения, реставрирали ли сте техни икони? Сякаш познавате светците лично, те (изобразените от вас светии) са толкова живи. Дори лицата на ангелите са различни и истински.
– Как може да се нарисува пророк Исаия, ако художникът не го познава, не знае какъв е бил – сивокос или тъмнокос, нисък или висок? Когато нарисувах пророк Йезекиил, хората ме питат защо очите му са толкова учудени, сякаш е обезумял. А аз им казвам: „Прочетете какво е видял! Всеобщото възкресение на мъртвите: как костите се обличат в плът и кожа и оживяват… Ако вие бяхте видели такова нещо, какво щеше да е изражението на лицето ви?”
– Как може човек да стане добър иконописец?
– Трябва много да се трудиш, да ходиш на Литургия, да се причастяваш и изповядваш, да четеш Свещеното Писание и житията на светиите. Каквото е в душата ви, това ще бъде и на иконата.
Акценти от интервю със сръбския иконописец Владимир Кидишевич за списанието „Духовен събеседник“
https://www.pravoslavie.ru/76411.html